
MG
Odeszła legenda i dobry duch tej szkoły
Odeszła P. Prof. Maria Wojcieszek
Z największym bólem i poczuciem ogromnej straty informujemy, że odeszła Pani Profesor Maria Wojcieszek. Pracowała w naszym liceum od 1 września 1979 roku. Uczyła biologii, chemii, prowadziła zajęcia ekologiczne. Była wspaniałym człowiekiem, pedagogiem, wychowawcą, fachowcem w swojej dziedzinie, koleżanką z pracy... Razem z Nią odeszła cząstka nas i tej szkoły...
Odpoczywaj w pokoju... [*]
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę 13 stycznia 2021 w kościele parafialnym w Niedzieliskach koło Szczurowej (o godz. 9.30 różaniec a następnie o 10.00 Msza św.).
Wesołych Świąt!
Nowy Erasmus w naszych "Projektach edukacyjnych"
Informujemy, że do działu Projekty edukacyjne zostały dodane informacje oraz dokumenty związane z rekrutacją do naszego nowego Erasmusa "Filozofia sztuki i sztuka filozoficzna". Zachęcamy do lektury i aplikowania do projektu!
Nowy Erasmus+
Z radością i dużymi nadziejami informujemy, że od 31 grudnia 2020 przez dwa lata uczniowie LO im. M. Kopernika mają szansę uczestniczyć w programie wymiany młodzieżowej Naszymi partnerami będą szkoły z Estonii, Portugalii, Belgii, Węgier i Turcji. Temat projektu brzmi: Filozofia sztuki i sztuka filozoficzna . Nadrzędnym celem projektu, koordynowanego przez zespół projektowy z Estonii, jest wspólne odkrywanie w sztuce krajów partnerskich i przez własne działania artystyczne, inspirowane ważnymi dziełami sztuki, wartości uniwersalnych, składających się na wielowiekowe dziedzictwo europejskie; wartości, które są fundamentem poszanowania każdego człowieka i wspólnoty kulturowej Europy. Efektem twórczych spotkań będzie wypracowanie Karty Wartości Młodych Europejczyków.
Ze względu na trwającą epidemię od stycznia 2021 roku do czerwca 2021 młodzież i nauczyciele współpracować będą on-line. Wyjazdy do szkół partnerskich i bezpośrednie spotkania zaczną być realizowane wtedy, gdy sytuacja związana z COVID-19 ustabilizuje się. Jest możliwość wydłużenia projektu nawet o rok. Organizatorzy gwarantują, że najważniejsze jest bezpieczeństwo zdrowotne uczniów i ich rodzin, dlatego żadne ryzykowne przedsięwzięcia nie będą podejmowane.
Do końca grudnia przeprowadzona będzie rekrutacja (harmonogram w załączniku) Długoterminowość przedsięwzięcia powoduje, że mogą wziąć w nim udział tylko uczniowie klas pierwszych i drugich po szkole podstawowej. Osobami, z którymi można się kontaktować w sprawie udziału w projekcie, są panie: Grażyna Ciężkowska, Katarzyna Armatys-Kawalerska, Lucyna Ryndak, Agnieszka Stańczyk (anglistki) oraz Iwona Sandecka (polonistka, szkolna koordynatorka projektu).
Zachęcamy Was, Drodzy Uczniowie, do zaangażowania się i zrobienia sobie samym cennego prezentu. Korzyści są ogromne i dające satysfakcję większą, niż piątka ze sprawdzianu. Nie ponosząc żadnych kosztów finansowych, zafundujecie sobie rozwój ponad program szkolny, swobodę w kontaktach z rówieśnikami z innych krajów, sprawność w posługiwaniu się językiem angielskim, znajdziecie znajomych i przyjaciół w krajach partnerskich, poznacie nowe miejsca w Europie dzięki podróżom…. i wiele innych.
Podsumowanie projektu "Bądź Eko II"
Podsumowanie projektu „ Bądź EKO” w LO w Tuchowie
We wrześniu i w pierwszym tygodniu października realizowany był w naszej szkole projekt „Bądź EKO – kształtowanie postaw proekologicznych II”, który obejmował różne działania.
-
Zajęcia ekologiczne. Dziesięcioosobowa grupa młodzieży z klasy 2e: Wiktoria Adamczyk, Olga Gut, Julia Łądkiewicz, Wiktoria Łątka, Daria Mikrut, Julia Murczek, Barbara Pikusa, Milena Strojny, Gabriela Świderska i Kamila Tabiś brała udział w prowadzonych przez Teresę Podrazę zajęciach ekologicznych o tematyce recyklingu, ochrony wód, powietrza, gleb, poznania obszarów Natura 2000, znajomości organizmów chronionych. Każda uczestniczka zajęć otrzymała pendrive oraz książkę: „Krótkie wykłady Ekologia”, której lektura na pewno wzbogaci wiedzę uczestniczek zajęć i pozwoli na usystematyzowanie i zrozumienie istotnych zagadnień dotyczących stanu środowiska. Dodatkowo w ramach uzupełnienia zajęć odbył się wyjazd do Farmy Fotowoltaicznej i na ścieżkę Przyrodniczo - Leśną w Wierzchosławicach.
-
Akcja „Sprzątanie Świata” – porządkowanie miejsc w pobliżu szkoły. Wykorzystując słoneczną pogodę w pierwszych 2 tygodniach września zorganizowano kilka akcji porządkowych z udziałem młodzieży z klas: 1c, 2b, 2c.
-
Doposażenie Kącików Ekologicznych poprzez posadzenie zakupionych w ramach projektu roślin ozdobnych, przesadzanie hodowanych już roślin do nowych donic oraz założenie kompostownika na terenie szkoły. Tych działań wraz z nauczycielem biologii podjęli się wybrani uczniowie z klasy 2b oraz 2e.
-
W dniu 24 września odbyły się warsztaty „Ochrona owadów zapylających” dotyczące charakterystyki i roli pszczół samotnic w zapewnieniu różnorodności biologicznej. W czasie warsztatów przygotowano także budki lęgowe dla pszczół, ptaków i jeży, gatunków zagrożonych ze względu na zły stan środowiska a bardzo ważnych dla zachowania równowagi ekologicznej. Warsztaty prowadził przedstawiciel Zespołu Parków Krajobrazowych WM pan Tomasz Gawlik.
-
Na samym początku września ogłoszono 4 konkursy, w których wzięło udział kilkudziesięciu uczniów rywalizując w różnych konkurencjach.
Konkurs Gra planszowa Wielkoformatowa wymagał od uczniów nie tylko skutecznych rzutów kostką, ale również połączony był z koniecznością odpowiedzi na pytania dotyczące segregacji odpadów i znajomości organizmów chronionych. Nie każdy uczestnik posiadał identyczną wiedzę dotyczącą znajomości aktualnych technik segregacji odpadów, np. jak funkcjonuje PSZOK i gdzie się taki punkt znajduje (dla mniej zorientowanych to Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych). Dlatego też rywalizacja w tej grze była do ostatniego rzutu kostką i do ostatniej odpowiedzi na wskazane pytanie. W konkursie Gra Wielkoformatowa najlepsi byli: Jakub Mikrut – I miejsce, Karol Jantoń – II miejsce, Jakub Starzyk – III miejsce oraz wyróżnieni zostali: Emilia Słowik, Alexandru Marcu i Weronika Wójcik.
-
Drugi konkurs to Quiz przyrodniczo ekologiczny szczególnie nastawiony na znajomość organizmów występujących w naszych środowiskach, ich zwyczajów i trybu życia oraz wiedzy na temat gatunków chronionych. Tutaj najlepsze wyniki osiągnęli: Martyna Sobczyk – I miejsce, Jakub Mikrut – II miejsce, Justyna Rąpała – III miejsce oraz wyróżnienia i nagrody dodatkowe: Natalia Gogola, Patrycja Szymańska, Tomasz Grzebień, Gabriela Stańczyk i Oliwia Kras.
-
Formą plastyczną był Konkurs „Konsumuję. Segreguję”, polegający na wykonaniu plakatu dotyczącego propagowania nowoczesnych sposobów segregacji. Przez 2 tygodnie na korytarzu szkolnym zorganizowana była wystawa prac konkursowych opatrzonych numerami. Uczniowie przygotowali plakaty wykorzystując różne techniki i sposoby przekazu, tak aby ująć najważniejsze założenia konkursu. Prace skrupulatnie oceniło trzyosobowe Jury nauczycieli oraz 150 uczniów, którzy oddali swój głos do skrzynki. Głosy te przeliczył przewodniczący szkoły – Hubert Świderski i zgodnie z regulaminem konkursu wyłoniono najlepszych. W tym konkursie zwyciężyła Klaudia Kipiel, która w swojej pracy posłużyła się motywami analogicznymi do gangu Biedronkowych Świeżaków. Nagrody również otrzymali: Małgorzata Grzenia – II miejsce, Kamil Kiełbasa – III miejsce a dodatkowe wyróżnienia: Natalia Korpała, Zuzanna Niemiec, Julia Kotowicz, Martyna Sobczyk, Dominika Noga i Daria Nowak.
-
W Konkursie „ Recykling I Like it” należało przygotować rzecz użytkową z wykorzystaniem surowców wtórnych i różnych resztek materiałów. I tak między innymi powstał piękny kolorowy kapelusz z folii, wstążek i tektury, plecak szkolny, torebka z gazet i sklejonych nakrętek tworzących rączki, kartki świąteczne z różnokolorowych papierów, kolorowe ozdoby choinkowe, piękne drzewo z kawałków drutu czy zabawka – rakieta z butelek pet, papieru i bibuły. Tu również w ocenie brało udział trzyosobowe jury nauczycieli oraz podliczono głosy oddane przez poszczególnych. W tym konkursie najlepsi byli: Aleksandra Gawryał – I miejsce, Elwira Koszyk – II miejsce, Martyna Sobczyk – III miejsce, zaś wyróżnienia otrzymały Julia Kuta i Daria Mikrut.
Na uroczystym spotkaniu nauczycieli i przedstawicieli uczniów z okazji święta KEN zostały rozdane dyplomy i nagrody osobom wyróżnionym w poszczególnych konkursach, które zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie. W ten sposób podsumowano kolejną edycję projektu „Bądź EKO” prowadzoną w naszej szkole przez Teresę Podrazę. Do tych działań ekologicznych bezpośrednio zaangażowanych było ponad 120 uczniów, co na pewno przyczyniło się do propagowania i pogłębiania wiedzy dotyczącej stanu środowiska przyrodniczego oraz znajomości form i możliwości jego ochrony.
Teresa Podraza
Pierwszy seans Cinema Copernicus
Dzisiaj proponujemy pierwszy film w naszym kinie Cinema Copernicus dostępny pod linkiem https://youtu.be/_LmAcfO9lyg
Włączmy więc właściwą melodię i w drogę! :D