MG

MG

poniedziałek, 20 styczeń 2020 00:00

Wywiadówka

Wywiadówka kończąca I semestr nauki w tym roku szkolnym odbędzie się w środę 22.01.2020 o godzinie 16.00. Z powodu remontu auli nie będzie spotkania ogólnego. 
Zapraszamy!

piątek, 17 styczeń 2020 13:46

Adopcja na odległość

Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy pomogli naszemu adoptowanemu koledze NEVILOWI ASAMBA z Kenii.
W ostatniej zbiórce zebraliśmy i przekazaliśmy misjonarzom kwotę 1000,00 zł.

Przeprowadziły ja następujące uczennice:
- Julia Kapka i Wiktoria Bajorek z klasy Ia
- Natalia Słowik i Kinga Szczepańska z klasy IIa.

poniedziałek, 13 styczeń 2020 21:40

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Wczoraj zagraliśmy wraz z WOŚP dla chorych dzieci. Nasi wolontariusze musieli doskonale sę spisywać, bo w całym Tuchowie do puszek zebrano ponad 22000 zł!
O dobro dzieci zawalczyli w tym roku uczniowie klasy IIa: Michał Karpiel, Adrian Wszołek, Natalia Słowik, Jakub Jabłoński, Julia Opałka, Alicja Kloch, Anna Płachno, Wiktoria Rojek, Kinga Szczepańska oraz Weronika Wójcik z Ib.

Dziękujemy Panu J. Kowalskiemu z Domu Kultury w Tuchowie za udostępnienie zdjęcia grupowego.

środa, 08 styczeń 2020 21:35

Orszak Trzech Króli

Uczniowie LO pod kierunkiem ks. Łukasza Dutki odegrali krótką scenkę podczas Tuchowskiego Trzeciego Orszaku Trzech Króli - 6.01.2020.

wtorek, 24 grudzień 2019 12:32

Wesołych Świąt!

Wszystkim odwiedzającym stronę naszego Liceum składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności, dobra i piękna w okresie Bożego Narodzenia i w Nowym 2020 roku. Wesołych Świąt!

poniedziałek, 02 grudzień 2019 00:00

Wywiadówka

W najbliższą środę 4 grudnia odbędzie sie w liceum wywiadówka. Zapraszamy wszystkich Rodziców naszych uczniów!

„Sukces nigdy nie jest efektem słomianego zapału – tu trzeba przejść przez prawdziwy ogień."
James Madison

 

Z dumą informujemy, że uczniowie klasy 3a naszego Liceum ponownie zajęli czołowe miejsca w finale III Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Republice Słowackiej, który odbył się 27 listopada 2019.

OKTAWIA TWARDZIAK zajęła I miejsce,
ALBERT MAJCHER – II miejsce,
ALEKSANDRA ZBYLUT – V miejsce.

W konkursie, którego organizatorem był Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie we współpracy z Konsulatem Generalnym Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Narodowym Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce wzięło udział 65 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych. Zwycięzcy zdobyli indeks na jednym z kierunków studiów oferowanych przez Instytut Geografii UP oraz cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez Konsulat Generalny Republiki Słowackiej. Serdecznie gratulujemy.

Opiekę merytoryczną i wsparcie duchowe zapewniła uczniom p. mgr Anna Suchan.

poniedziałek, 02 grudzień 2019 16:57

Wycieczka do Wiednia

Uczniowie tuchowskiego liceum z wizytą w europejskiej stolicy muzyki.

W dniach 21-22 listopada odbyła się wycieczka uczniów klasy 1d (oraz ich kolegów z innych klas) naszego liceum do Wiednia. Celem jej było poznanie stolicy Austrii, jej zabytków i kultury.
Wyjechaliśmy bardzo wcześnie, bo o godz. 3.00 we czwartek. Pogoda nie zapowiadała się najlepiej, bo przez całą drogę padał deszcz, ale kilkanaście kilometrów przed Wiedniem wypogodziło się i przestało padać.
Na miejscu byliśmy ok.11.00 i od razu zaczęliśmy zwiedzanie. Miejscowa pani przewodnik pokazała nam na początku rezydencję dowódcy wojskowego księcia Eugeniusza Sabaudzkiego - piękny kompleks ogrodowo-pałacowy w stylu barokowym zwany Belvedere. Później przejechaliśmy na ulicę Ring przy której znajdują się najbardziej znane zabytki Wiednia, a więc zobaczyliśmy Parlament (będący obecnie w remoncie), potężny neogotycki ratusz z 5 wieżami, przed którym rozlokowały się już stragany kiermaszu bożonarodzeniowego, teatr dworski, Hofburg – zimową rezydencję Habsburgów i jej liczne zabudowania.
Następnie był spacer uliczkami Starego Miasta (Kohlmarkt, Graben) do Katedry św. Szczepana będącej niewątpliwie symbolem Wiednia, bo ten kto tutaj już kiedyś był łatwo skojarzy charakterystyczny dach mieniący się w słońcu mozaiką w kolorach złotym, czarnym, zielonym i szarym. O ile architektura katedry utrzymana jest w stylu gotyckim, to wyposażenie jej jest barokowe. No a przed katedrą Weihnachtsmarkt (targ świąteczny) z mnóstwem akcesoriów bożonarodzeniowych, pachnącymi piernikami, wyrobami lokalnego rzemiosła i całą masą drobnych prezentów. Mieliśmy tutaj sporo wolnego czasu, więc każdy zaopatrzył się w jakieś drobiazgi dla siebie i rodziny. Potem spacerem przez Kärtnerstrasse przeszliśmy obok Opery Narodowej do parku miejskiego, w którym stoi złoty pomnik Johanna Strauβa syna, króla walca. W jesienne dni szybko robi się ciemno, więc około 16.00 udaliśmy się do naszego autokaru, a następnie pojechaliśmy do hotelu.
Drugi dzień naszej wycieczki też wykorzystaliśmy w pełni. Po śniadaniu pojechaliśmy do Muzeum Techniki gdzie zobaczyliśmy wiele eksponatów z różnych dziedzin życia: dom, przemysł, energia, laboratorium, media, pojazdy, instrumenty muzyczne, przyroda. Każdy z nas znalazł tam coś, co go zainteresowało. Niedaleko muzeum znajduje się letnia rezydencja Habsburgów Schőnbrunn – pałac wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Spośród 1441 pomieszczeń 40 udostępnionych jest do zwiedzania, ale niestety nasz czas nie pozwolił na zobaczenie ich, bo mieliśmy jeszcze zaplanowaną wizytę na Praterze. To wesołe miasteczko zlokalizowane na obszarze dawnych cesarskich terenów łowieckich zostało udostępnione wszystkim poddanym już w roku 1766. Przy wejściu do Prateru stoi drugi po Stephansdom symbol Wiednia - Riesenrad (diabelskie koło), będący w roku jego inauguracji (1897) drugim co do wielkości na świecie! Z tego też powodu połowa naszej grupy nie odmówiła sobie przejażdżki w tym wagoniku i mogła podziwiać panoramę miasta z wysokości 65 metrów. Inni skorzystali z pozostałych atrakcji, których jest tutaj około 250. Skorzystaliśmy też tutejszej oferty gastronomicznej, bo czas już był na obiad.
Ostatnim punktem wycieczki była wizyta na Kahlenbergu – wzgórzu pod Wiedniem, z którego ruszał na Turków Jan III Sobieski w 1683 roku. Znajduje się tu też mały kościółek, w którym modlił się nasz król przed zwycięską bitwą. Ze wzgórza rzut oka na panoramę Wiednia, bo robiło się już ciemno i wiał silny wiatr, i …. w drogę do Polski. Zmęczeni jazdą autokarem i natłokiem wrażeń dotarliśmy do Tuchowa około 1.30. Tu z radością czekali na nas rodzice, a następnego dnia była sobota, więc można było dłużej pospać.

 

 

 

 

Organizatorką wyjazdu była p. mgr Beata Niemiec-Ryba. Opiekę nad młodzieżą sprawowały także panie mgr Anna Szymańska oraz mgr Monika Mikos.

poniedziałek, 25 listopad 2019 18:38

"Hamlet" w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie

15 listopada nasze nauczycielki języka polskiego zorganizowały wyjazd klas humanistycznych Ia, Ib, IIIa do Teatru im Juliusza Słowackiego w Krakowie na spektakl "Hamlet" w reżyserii Bartosza Szydłowskiego. Opiekę nad młodzieżą sprawowały panie: Iwona Sandecka, Mirosława Tomasik oraz Barbara Czosnyka.

sobota, 02 listopad 2019 11:56

Z nowości w bibliotece szkolnej

„Czytajcie, bo warto! Uściski z Watykanu”- taką miłą zachętę umieściła Magdalena Wolińska- Riedi wpisując dedykację dla czytelników biblioteki naszego Liceum.

Egzemplarz wydanej przez Wydawnictwo Znak książki zatytułowanej „Kobieta w Watykanie. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata”, z autografem i dedykacją autorki, jest dostępny dla wszystkich w bibliotece szkolnej.
Magdalena Wolińska-Riedi to znana dziennikarka, korespondentka Telewizji Polskiej w Rzymie i w Watykanie, obywatelka Watykanu. Sąsiadka trzech papieży, szczęśliwa mama dwóch córek. Opowiada czytelnikom jak wygląda codzienne życie za murami Watykanu. Odsłania zaskakujące fakty i ciekawostki. Tłumaczy, jak działa system karny, administracyjny, opieka medyczna. Jak wygląda watykański paszport, ile cel ma tamtejsze więzienie i czy dzieci mogą zapraszać kolegów i robić w watykańskim mieszkaniu imprezy?
Watykan – miejsce od wieków wzbudzające emocje, mające swoje sekrety, niedostępne. Rozbudzające wyobraźnię pisarzy i reżyserów. To nie tylko siedziba najwyższych władz Kościoła katolickiego, to również miejsce życia blisko czterystu obywateli, z czego stu świeckich, których sąsiadem jest sam papież. Wielu próbowało zgłębiać jego tajemnice. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata?
Jest to barwna i ciekawa opowieść. Poznaj świat, do którego dostęp mają tylko nieliczni! Zapraszam do czytania. Monika Mikos.

Strona 1 z 58